Hoppa till sidans innehåll

Resultat för ÄSSS Tisdagseglingar 2011


 

Overall

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
PlacNamnR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10TotalNett
1st J24 "For Fun" A.Olovsson (14 DNC) 1 1 1 14 DNC 5 1 1 4 1 43 29
2nd Fenix "Minken" J.Andersson 3 2 4 5 2 4 7 3 1 (14 DNC) 45 31
3rd Jaguar 22 "Hoppetossa" L.Palm (14 DNC) 3 2 4 4 3 2 14 DNC 2 5 53 39
4th Safir "Veronica" O.Karlsson (14 DNC) 14 DNC 3 2 3 6 8 2 6 3 61 47
5th Späckhuggare "Träskon" M.Berggren (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 1 2 3 4 3 14 DNC 83 69
6th Maxi Racer Kennedy Karlsson (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 4 14 DNC 14 DNC 2 118 104
7th HP 1030 Ulf Leeman (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 5 4 121 107
8th Sunwind 26 Lasse Börjesson (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 1 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 127 113
9th C55 David Axén 1 (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 127 113
10th C55 A. Olovsson 2 (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 128 114
11th C55 M.Leeman (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 3 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 129 115
12th HR 26 Raul Stigård (Utan spinn) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 5 14 DNC 14 DNC 14 DNC 131 117
13th Monark 806 Nils-Eric Dunér (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 6 14 DNC 14 DNC 14 DNC 132 118
Tisdagsseglingen den 18/9
Plats Båt/Namn Seglad tid sek SRS Korr. tid
1 J24 For Fun A.Olovsson 2682 1,11 2977,02
2 Maxi Racer Kennedy Karlsson 2688 1,12 3010,56
3 Safir "Veronica" O.Karlsson 2650 1,16 3074,00
4 HP 1030 Ulf Leeman 2600 1,289 3351,40
5 Jaguar 22 "Hoppetossa" L.Palm 3595 0,96 3451,20
Tisdagsseglingen den 11/9
Plats Båt/Namn Seglad tid sek SRS Korr. tid
1 Fenix "Minken" J.Andersson 4428 1,06 4693,68
2 Jaguar 22 "Hoppetossa" L.Palm 4742 0,99 4694,58
3 Späckhuggare "Träskon" M.Berggren 4523 1,06 4794,38
4 J24 For Fun A.Olovsson 4499 1,11 4993,89
5 HP 1030 Ulf Leeman 3907 1,289 5036,123
6 Safir "Veronica" O.Karlsson 4660 1,16 5405,6
Tisdagsseglingen den 4/9
Plats Båt/Namn Seglad tid sek SRS Korr. tid
1 J24 For Fun A.Olovsson 3830 1,11 4251
2 Safir "Veronica" O.Karlsson 3940 1,16 4570
3 Fenix "Minken" J.Andersson 4322 1,06 4581
4 Späckhuggare "Träskon" M.Berggren 4376 1,06 4639
Tisdagsseglingen den 23/8
Plats Båt/Namn Seglad tid sek SRS Korr. tid
1 J24 For Fun A.Olovsson 4955 1,11 5500
2 Jaguar 22 "Hoppetossa" L.Palm 5765 0,99 5707
3 Späckhuggare "Träskon" M.Berggren 5418 1,06 5743
4 Maxi Racer Kennedy Karlsson 5160 1,12 5779
5 HR 26 Raul Stigård (Utan spinn) 5785 1,00 5785
6 Monark 806 Nils-Eric Dunér 5502 1,09 5997
7 Fenix "Minken" J.Andersson 5662 1,06 6002
8 Safir "Veronica" O.Karlsson 5817 1,16 6747
Tisdagsseglingen den 16/8
Plats Båt/Namn Seglad tid sek SRS Korr. tid
1 Sunwind 26 Lasse Börjesson 3915 0,99 3875,85
2 Späckhuggare "Träskon" M.Berggren 3768 1,06 3994,08
3 Jaguar 22 "Hoppetossa" L.Palm 4115 0,99 4073,85
4 Fenix "Minken" J.Andersson 3906 1,06 4140,36
5 J24 For Fun A.Olovsson 3830 1,11 4251,3
6 Safir "Veronica" O.Karlsson 3830 1,16 4442,8
Tisdagsseglingen den 21/6
Plats Båt/Namn Seglad tid sek SRS Korr.tid
1 Späckhuggare "Träskon" M.Berggren 3455 1,03 3559
2 Fenix "Minken" J.Andersson 3428 1,06 3565
3 Safir "Veronica" O.Karlsson 3225 1,15 3709
4 Jaguar 22 "Hoppetossa" L.Palm 3860 0,99 3821
Resultat för Skälderviken Runt 2011
Plats Båt/Namn Seglad tid sek SRS Korr.tid
1 Fenix "Minken" J.Andersson 14081 1,06 14926
2 J24 For Fun A.Olovsson 13644 1,11 15145
3 Safir "Veronica" O.Karlsson 13205 1,15 15186
4 BB10 B.Nilsson 12643 1,21 15298
5 806 S.Duner 14145 1,09  15418
6 Späckhuggare "Träskon" M.Berggren 15545 1,06  16478
7 Storebro 33 B.Ekman 15515 1,08 16756
Tisdagsseglingen den 14/6     
Plats Båt/Namn      
1 J24" For Fun" A.Olovsson       
2 Safir "Veronica" O.Karlsson      
3 C55 M.Leeman      
4 Jaguar 22 "Hoppetossa" L.Palm      
5 Fenix "Minken" J.Andersson      
Tisdagsseglingen den 7/6
Plats Båt/Namn      
J24 "For Fun" A.Olovsson      
2 Jaguar 22 "Hoppetossa" L.Palm      
Safir "Veronica" O.Karlsson      
4 Fenix "Minken" J.Andersson      
Tisdagsseglingen den 31/5
Plats Båt/Namn      
1 J24 "For Fun" A.Olovsson      
2 Fenix "Minken" J.Andersson      
3 Jaguar 22 "Hoppetossa" L.Palm      
Tisdagsseglingen den 24/5 (Inställd)
Tisdagsseglingen den 17/5
Plats Båt/Namn      
 1  C55 David "seglargymnasiet"      
 2  C55 A. Olovsson      
 3  Fenix "Minken" J.Andersson      
Uppdaterad: 28 MAJ 2018 16:44

Postadress:
Ängelholm-Skäldervikens SS - Segling
Segelvägen 7
26261 Ängelholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info